September 15th, 2019
Koniec dyszla winien być na wysokości około 1 m od ziemi. Jeżeli przedni koniec. dyszla ustawia się wyżej, to słupica lemiesza będzie dolną krawędzią zaczepiać o ziemię i wywoła nierówną pracę maszyny. Jeżeli para koni nie wystarcza do pociągnięcia maszyny, to można z przodu dyszla doczepić trzeci orczyk. U nasady pod dyszlem zaczepia się linkę i przewleka ją przez kółko w przedniej części dyszla, do niej zaczepia się orczyk, do którego zaprzęga się trzeciego konia w szydło. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
Dyszel z ramą połączone są zawiasowo. Dla złagodzenia wstrząsów i szarpnięć, które powstają przy pracy maszyny, umieszczono na dźwigni włączającej specjalne urządzenie sprężynowe. Wyorywacz jest przewidziany do pociągu parą koni przy głębokości kopania do 30 cm. Wydajność robocza wynosi 0,15-0,20 ha na godzinę. Kopaczka rozrzutowa marki K-1 . Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
KOPACZKI ZIEMNIAKÓW Ziemniaki winny być wykopane w krótkim okresie czasu bez strat i uszkodzeń kłębów. Kłęby ziemniaków zalegają głęboko W ziemi i dlatego podkopujący element maszyny – lemiesz zapuszcza się na głębokości 25-30 cm. Lemiesz podnosi warstwę ziemi, kruszy ją i ułatwia pracę następnym elementom maszyny. Zależnie od sposobu działania na ziemię, kopaczki dzielą się na trzy typy: wyorywacze, kopaczki rozrzutowe i elewatorowe. Dla dwu pierwszych typów stosuje się zaprzęg konny, a dla trzeciego ciągnikowy. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
Aparat wyrywający kombajnu jest zbudowany analogicznie jak aparat wyrywaczki LT-7. Wyrwany len w pozycji stojącej podaje się do mechanizmu oczesującego torebki za pomocą palcowego przenośnika w którym zacisk przytrzymuje łodygi, a specjalne grzebienie oczesują torebki. Torebki spadają na płócienny zaopatrzony w listwy transporter, który podaje je do rynny; pod którą zawiesza się worki. Rolka jest umieszczona na lewym brzegu przenośnika i zapewnia przeginanie się pasa, konieczne, aby palce niosące len w momencie przenoszenia go na rozścielający stół chowały się za niego. Aparaty wyrywające i przenośnik są napędzane przez ciągnik za pomocą wału przekaźnika mocy-i zabezpieczającego sprzęgła . Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
MASZYNY DO ZBIORU LNU Spośród maszyn do zbioru lnu, wyrywaczka lnu marki LT-7 ma największe rozpowszechnienie. Maszyna ta wyrywa len z ,ziemi i rozściela go na polu nieprzerwanym pasmem. Głównymi częściami roboczymi wyrywaczki lnu są: osiem rozdzielaczy rozdzielających na siedem pasm pas lnu obejmowany przez maszynę; siedem aparatów wyrywających, które wyrywają len i przenoszą go ku tyłowi maszyny; pionowy przenośnik przenoszący łodygi lnu w pozycji stojącej, wzdłuż maszyny i na koniec urządzenie do rozścielania, wykonane jako pionowo stojąca tarcza. Każdy z rozdzielaczy składa się z pięciu prętów, złączonych końcami w jedną całość, tak że tworzą one pięciościenny klin. Rozdzielacze są tak ustawione przed aparatem wyrywającym, że przy napotkaniu przeszkody, np. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
ZESPOŁY JEZDNE Ciągniki mogą mieć zespoły jezdne kołowe lub gąsienicowe. W porównaniu z ciągnikami kołowymi – gąsienicowe posiadają cały szereg zalet: większą zdolność pokonywania przeszkód terenowych, lepszą przyczepność do roli, mniejsze ciśnienie jednostkowe na glebę i większy współczynnik sprawności. Dla uzyskania lepszej przyczepności do roli gąsienice i koła napędowe ciągników posiadają kolce: Pomimo to ciągniki na kołach żelaznych posiadają na mokrych i słabozwięzłych glebach nie wystarczającą przyczepność; ciągnik ma duży poślizg i znacznie zmniejsza się jego szybkość i moc pociągowa. Aby temu zapobiec, stosuje się różnorodne sposoby zwiększające przyczepność ciągników kołowych. Najważniejsze z nich są następujące: Przestawienie kolców w trzy rzędy zamiast fabrycznego ustawienia w dwóch rzędach. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
TRANSMISJA I ZESPOŁ JEZDNY Stosowanie poszerzonych ostróg wywołuje większe straty na samo przetaczanie ciągnika i dlatego we wszystkich wypadkach, w których istnieje wystarczająca przyczepność do roli przy stosowaniu normalnych kolców, nie należy stosować ostróg poszerzonych. Uwzględniając znaczną stratę pracy na zamocowanie i zdjęcie poszerzonych ostróg, w licznych MTS stosuje się mocowanie ich nie bezpośrednio na kole, lecz na specjalnej, dodatkowej, wąskiej obręczy, wykonanej z ceownika. Dodatkową obręcz mocuje ,się kilkoma śrubami do zewnętrznej krawędzi koła. Przy zdejmowaniu lub zakładaniu poszerzonych ostróg trzeba odkręcić lub zakręcić tylko tych kilka śrub, ponieważ ostrogi zdejmuje się i zakłada razem z dodatkową obręczą. W niektórych -MTS stosowane są z powodzeniem poszerzone ostrogi o przekroju trójkątnym wykonane z drzewa. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
Gazy powstające przy spalaniu się paliwa cisną z dużą siłą tłok w lewo i wywołują . roboczy suw tłoka. Jednocześnie powietrze w komorze korbowej zostaje. częściowo sprężone. Przed końcem suwu roboczego zostają odkryte okna wydechowe i spaliny wyrzucane są na zewnątrz przez rurę wydechową i tłumik. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
Wyniki oczyszczania ścieków w małych urządzeniach są zazwyczaj nie dostateczne i odpływ zagrażać może warunkom zdrowotnym. Koszt budowy i eksploatacji oczyszczalni domowych w przeliczeniu na 1 M są kilkakrotnie wyższe od kosztów w oczyszczalniach zbiorowych. Największą wadą małych oczyszczalni jest zła obsługa. Osad z dołów gnilnych zazwyczaj W ogóle nie jest usuwany i przepływ ścieków przez wypełnione osadem komory raczej pogarsza ich jakość – głównie ze względu na odrażające zapachy. Oczyszczalnie domowe należycie zaprojektowane i wybudowane, początkowo dobrze oczyszczające ścieki, po kilku latach przestają działać ze względu na brak właściwej obsługi. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 15th, 2019
Gdy ścieki mają skład zmienny oraz gdy domieszka ścieków poprodukcyjnych jest znaczniejsza należy stosować dwustopniowe oczyszczanie, które daje wysoki stopień oczyszczania. Przy oczyszczaniu ścieków w komorach za pomocą osadu czynnego uzyskuje się duże objętości wodnistego osadu: z 1000 m3 ścieków ok. 14 m3 osadu zawierającego przeciętnie 96% wody. Uzyskany osad jest wartościowym nawozem, zawiera 5-,-6% azotu, do 4% P20s – i zawiera przeciętnie dwa razy więcej składników pokarmowych niż osad otrzymany przy innym sposobie oczyszczania biologicznego. Osad świeży musi być przefermentowany; fermentacja odbywa się zazwyczaj razem z osadem z osadników wstępnych. Read the rest of this entry »
Comments Off