September 14th, 2019
Przed rozpoczęciem pracy trzeba przede wszystkim ustawić aparat wyrywający na potrzebną wysokość; przy wysokości lnu 40-50 cm, dolny brzeg rozdzielaczy winien być na wysokości 7-11 cm od ziemi, przy wysokości zaś lnu 80-; 90 cm na wysokości 14-20 cm. Dokładnie ustala się wysokość wyrywania lnu w czasie prób wyrywania w okresie docierania wyrywaczki. Pas każdej połówki obejmuje dwa koła i sześć dociskowych drewnianych rolek. Rolki dociskają pasy aparatu wyrywającego do siebie wytwarzając w ten sposób zacisk potrzebny do wyrywania lnu. Rolki prawego pasa każdego aparatu są nieruchome, rolki zaś lewego są dociskane sprężynami. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
CZYSZCZALNIA DO ZBOZA WIM-SM-l Ogólny wygląd czyszczalni WIM-SM-l. Maszyna ta przeznaczona jest do czyszczenia pszenicy, żyta. jęczmienia i owsa. Przebieg jej pracy jest następujący: ziarno wsypuje się do kosza , do którego wstawiono drucianą siatkę, aby grube domieszki nie wpadały do wnętrza maszyny. Ziarno z kosza przez otwór, którego wielkość reguluje się zasuwą, zasypuje się do podnośnika czerpakowego przenoszącego je na maszynę. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
Drobne zanieczyszczenia odsiane przez sito zsuwają się do rynny i przez nią odchodzą na zewnątrz maszyny. Otwory sita mają kształt podłużny i są nieco mniejsze niż w sicie . Przez te otwory przechodzi tylko całkiem drobne ziarno. Sito jak gdyby poprawia pracę sita i dlatego nazywa się sitem korygującym. Ziarno zsuwające się z sita miesza się razem i schodzi na siatkę, na której lekkie ziarna na skutek działania strumienia powietrza osiadają w zbiorniku, skąd wychodzą poza maszynę. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
PŁÓTNIARKI Na płótniarkach oczyszcza się nasiona buraków z drobnych kawałków, łodyg, listków, płaskich i drobnych kłębków. Zasada pracy tej maszyny jest oparta na wykorzystaniu różnych właściwości zachowania się nasion buraków i domieszek na pochylni z płótna. Nasiona buraków wraz z domieszkami spadają na pochylnię wykonaną jako płótno bez końca poruszające się z dołu do góry. Nasiona buraków mając mniejszą zdolność zaczepiania się o płótno staczaj ą się w dół, domieszki zaś zatrzymują się na płótnie, podnoszą się wraz z nim do góry i spadają z płótna z tyłu płótniarki. Pracę płótniarki reguluje się przez zmianę ilości ziarna sypanego na płótno oraz przez zmianę kąta nachylenia samego płótna. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
TRANSMISJA I ZESPOŁ JEZDNY Przekazywanie obrotów na półosie realizowane jest w ciągnikach kołowych przy pomocy specjalnego mechanizmu pozwalającego na zachowanie jednakowej ich szybkości przy ruchu prostoliniowym i różnej przy ruchu na zakrętach. Mechanizm ten nazywa się różnicowym (dyferencjałem). W ciągnikach gąsienicowych, aby umożliwić wykonanie zakrętów, umieszcza się w tylnym moście sprzęgła sterujące, czyli boczne. Sprzęgła te wykonane są normalnie jako wielotarczowe. Przy sprzęgłach włączonych obroty przekazywane są na koła napędowe gąsienic przez obie przekładnie redukcyjne (czołowe) i ciągnik porusza się po linii prostej. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
SILNIKI Z GRUSZĄ ZAROWĄ Silniki z gruszą żarową wykonuje się głównie jako dwusuwowe, ze sprężeniem w komorze korbowodowej . Stosuje się zarówno pionowe jak i poziome położenie cylindrów. Charakterystyki zasadniczych silników z gruszą żarową stosowanych w rolnictwie. Silnik średnioprężny DGN-20 posiada poziomy układ cylindra. Podstawowym organem roboczym silnika jest mechanizm korbowy składający się z tłoka poruszającego się ruchem posuwisto-zwrotnym w cylindrze , korbowodu i mimośrodu wału korbowego. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
Smarowanie miejsc niedostępnych w czasie pracy silnika odbywa się samoczynnie pod ciśnieniem z centralnego zbiornika olejowego, umieszczonego na komorze korbowej. Zbiornik połączony jest z komorą korbową rurką ze specjalnym zaworem zbudowanym w ten sposób, że olej w zbiorniku znajduje się przez cały czas pod ciśnieniem równym największemu ciśnieniu w komorze korbowej. Pod ciśnieniem tym olej podawany jest rurką przez smarowniczki kroplowe do tłoka, sworznia tłokowego, pierścieni tłokowych i łożyska korbowego. Do łożyska korbowego olej doprowadza się nie bezpośrednio przez smarowniczki, lecz przy pomocy pierścienia smarowniczego. Smarowniczki kroplowe regulowane są na podawanie 12-15 kropel oleju na minutę. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
Gruszę żarową należy przed rozruchem nagrzać w ciągu 10-15 minut do koloru ciemnoczerwonego. Małe silniki o mocy do 25 KM zapuszcza się ręcznie przez obrót koła zamachowego. Silniki większej mocy zapuszcza się za pomocą specjalnych urządzeń rozruchowych. Jeżeli w przypadku niedokładności działania regulatora silnik zacznie szybko zwiększać obroty (rozbieganie się silnika) należy natychmiast zamknąć dopływ paliwa i całkowicie odkryć przewody do wtrysku wody. Przy zatrzymywaniu silnika nie należy zatrzymywać obracającego się pod wpływem bezwładności koła zamachowego, gdyż jest to niebezpieczne. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
Spośród licznych sposobów napowietrzania zazwyczaj są stosowane komory Baltona z wirnikiem pionowych oraz komory ze szczotkami Kessenera. Głębokość komór Baltona – ok. 4,60 m, względnie spłyconych – 2,30 m. Zakres stosowalności dla osiedli (od 50Cf M) i miast (d2 20000/M). W Polsce system ten stosowany jest w Kowarach. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 14th, 2019
Wyniki oczyszczania ścieków w małych urządzeniach są zazwyczaj nie dostateczne i odpływ zagrażać może warunkom zdrowotnym. Koszt budowy i eksploatacji oczyszczalni domowych w przeliczeniu na 1 M są kilkakrotnie wyższe od kosztów w oczyszczalniach zbiorowych. Największą wadą małych oczyszczalni jest zła obsługa. Osad z dołów gnilnych zazwyczaj W ogóle nie jest usuwany i przepływ ścieków przez wypełnione osadem komory raczej pogarsza ich jakość – głównie ze względu na odrażające zapachy. Oczyszczalnie domowe należycie zaprojektowane i wybudowane, początkowo dobrze oczyszczające ścieki, po kilku latach przestają działać ze względu na brak właściwej obsługi. Read the rest of this entry »
Comments Off